kameny života

Pět důležitých kamenů v mém životě

Posted on Posted in Blog, Myšlenka dne, Osobní rozvoj

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsme v dnešní době, tak zaneprázdněni? Proč nestíháme a neustále odkládáme věci, které nám dříve trvaly chvilku? Proč se na konci dne cítíme tak, že jsme neudělali nic? Jak si zajistit čas na to, co chceme v době, plné emailů, schůzek, telefonátů a nestíhání?

Představte si sklenici, obří dózu, která bude připomínat náš život, denní úkoly či týdenní rozvrh.

Prvně vezmeme vodu, která bude představovat sjíždění zdi na facebooku, bez-cílené surfování po internetu. Věci, které nemají žádnou hodnotu ve vašem životě, a nalijeme jí do dózy. Dóza je s 25% plná.

Poté vezmeme písek, který bude pro nás představovat nějakou hodnotu, ale minimální. Může to být pracovní email, na který můžete odpovědět během 5 min na telefonu nebo vyhledávání důležitých věci na internetu, které sklouzne k ne moc důležitým webovým stránkám. Dáme jej do sklenice a dóza je z 60%  plná.

Další na řadě je štěrk, drť kamenů představující zaneprázdněnost, kterou hodně lidí má. Mají nějakou hodnotu, ale ne až tak velkou. Nasypeme do dózy, která je z 95% plná.

Potom si uvědomíte, že za celý den jste byli vážně zaneprázdněni, ale neudělali jste nic důležitého. Zkusíte vložit do sklenice velké kameny, které představují například vaše zdraví, rodinu, práci nebo školu, která vás může přiblížit k vašemu cíli. Chtěli byste je přidat do vašeho rozvrhu, ale zjistíte, že sklenice je plná a nic dalšího se tam nevejde. Protože jste naplnili sklenici tím, co není tak důležité. Tím pádem nemáte místo pro ty důležité kameny ve vašem životě.

 

Při přeskládání kamenů můžete naplnit dózu se vším! Nevěříte? Pusťte video:

 

Osobně jsem si na papír nakresli nádobu a vepsal důležité kameny mého života. Pokračoval jsem se psaním a definoval jsem si co je štěrk, písek voda,… Díky této metodě jsem si přeorganizoval čas. Když něco dělám, uvědomuji si, co stojí za můj čas, jestli je to velký kámen či nikoliv. Sklenici s kameny mám pořád před očima. Doporučuji si sklenici dát na viditelné místo ať vidíte, kam investovat čas.

Dělejte věci, co jsou důležité, ne ty, co hoří a jsou akutní, ale o tom zase jindy. Zkuste si sklenici naplnit, budete překvapeni. 

bigrocks

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *