nidy-nejez-sam

Keith Ferrazzi – Nikdy nejez sám

Posted on Posted in Blog, Co mi dala tato kniha

Nedávno se mi dostala do ruky kniha, kterou jsem plánoval přečíst již pěknou dobu. Knihu vydalo nakladatelství Jan Melvil publishing. Autorem knihy je Keith Ferrazzi, který pochází z chudé rodiny, jeho otec byl ocelářský dělník a matka uklizečka z malého města. Pomocí kontaktů se mu podařilo dostat na Yale, Harvard a poté na několik vysokých postů (ve společnostech jako: Deloitte Consulting a Starwood Hotels & Resorts, YaYa Media).


Kniha s 296 strany je rozdělena na čtyři části. Kniha je čtivým osobním příběhem “životní cesty” Keitha Ferrazziho, který budoval svojí síť kontaktů. V knize se dozvíte o tom:

 • jak budovat, nejen, pracovní vztahy
 • jak zvát lidi na večeře 
 • jak z obchodního partnera udělat přítele
 • jak najít svojí vášeň

 

Najděte svojí vášeň: Cíl je sen s datem realizace. Než si začnete sepisovat své cíle, měli byste vědět jaký je váš sen. Jinak byste mohli zjistit, že jste se vydali směrem, kterým jste vůbec kráčet nechtěli. Zdá se, že je příliš mnoho možností. A tak často skončíme tím, že se zaměříme na rozvoj vlastností, které nemáme, a na kariéru, která nám nesedí.

Už jste se někdy vážně zamysleli, co máte doopravdy rádi? V čem jste dobří? Čeho byste chtěli v životě dosáhnout? Jaké překážky Vám v tom brání? Většina lidí ne. Smíří se s tím co by “měli” dělat, než aby si našli čas na zamyšlení nad tím, co by chtěli dělat.

Všichni máme své lásky, nejistoty, silné a slabé stránky i výjimečné schopnosti. A to musíme brát v úvahu, když vymýšlíme, kde se protínají naše talenty a přání. Těmto křižovatkám já říkám “modrý plamen” – tady se spojují touhy a schopnosti. Pokud se vám podaří zažehnout modrý plamen, je to obrovská síla, která vás dostane tam, kam chcete jít (Ferrazzi, 2005, p 35-36).

Co mi kniha přinesla?

Díky knize jsem si uvědomil, jak je důležité stýkat se s ostatními lidmi a budovat kvalitní networking, i když máme práci za obrazovkami počítačů a můžeme ledacos outsourcovat, vždy budeme potřebovat lidi kolem sebe. Jejich názor – jiné přemýšlení – může být pro nás klíčové.

Postavte si blog či webovou stránku a začněte psát emaily. Proč blog? Zaznamenávejte to, co jste se naučili, někomu to může být ku prospěchu – nejvíce samozřejmě osobě, která to sama vytvořila a to jste Vy. Vracejte se v myšlenkách, každý den můžete objevit něco nového.

Komu psát??? Komukoliv, kdo vás inspiruje, kým byste chtěli být, kam směřujete.

Jak zjistíte, kam směřovat? Jednoduše se nad tím zamyslete. V klidu bez myšlenek míhající se kolem vás. Odpovězte si například na otázku: co byste chtěli dělat, kdyby peníze nehráli žádnou roli na světe nebo co vás naplňuje a do čeho investujete váš volný čas. To nejdůležitější – hlavně začněte. 

Více se rozvíjejte v oboru, který Vám sedí, vyhovuje, kde cítíte, že můžete vyprávět příběhy bez přerušení, kde můžete být tím, kým jste. Pak stačí navázat kontakt s “důležitými či kvalitními” lidmi a udržovat je pravidelným emailem, kde jim popřejete hezký den a že byste se rádi sešli, přání k narozeninám atd… Čím víc toho dáte, tím víc se vám vrátí. Ne nadarmo se říká, že jakmile je učedník připraven, učitel se objeví.

Nepřestávejte se vzdělávat a učit novým věcem, pokud chcete být odborníkem v nějakém oboru věnujte tomu doopravdy čas, hodně času. Čtěte knížky, časopisy, názory druhých, všechno, co se naleznete. A nikdy nepřestávejte, hledejte nové cesty, bavte se o tom s lidmi, přáteli, rodinou. Ty Vás mohou navést ke správným lidem – je to v celku prosté, žádná velká věda.

Dále se dozvíte:

 • jak si stanovit vlastní cíle
 • jak přimět lidi, aby se s vámi stýkali
 • jak se nevzdávat při budování a vytváření své sítě kontaktů
 • jak nikdy nebýt sám v neznámém prostředí a koho zkontaktovat
 • že narozeniny se můžou slavit i v kruhu “pracovních” přátel
 • jak si najít vlastního učitele (coache)
 • zajímavá fakt o kreativitě a efektivitě

 

Výzkum odhalil, že někdy v polovině odpoledne má z důvodu spánkové deprivace průměrný vedoucí pracovník ve firmě úroveň bdělosti na úrovni sedmdesátiletého starce. Myslíte si, že takový manažer je kreativní, případně spojuje body? Ani náhodou. Zní to lacině, ale měli byste o sebe dbát – o tělo, mysli i ducha – abyste byli v nejlepší formě. I když je můj rozvrh nabitý, nikdy nezapomenu na cvičení (pětkrát týdně). Snažím se zařídit si každý druhý měsíc pět dnů volna (ale kontroluji emaily a doháním čtení). Jednou za měsíc vyhledávám duchovní útočiště, i kdyby to měl být třeba jen den v místním meditačním centru. A každý týden mám nějakou duchovní aktivitu – obvykle kostel. To mi dodá energii, abych mohl dodržovat svůj pravidelný čtyřiadvacetihodinový rozvrh (Ferrazzi, 2005, p 210-211).

Naučíte se

 • jak plánovat seznámení s důležitými lidmi
 • jak sjednotit tři schůzky do jedné
 • že konference nejsou o poslouchání přednášek, ale o seznamování se se zajímavými lidmi
 • o zákonu hojnosti a smyslu života

 

Smysl života, lásku a prosperitu nacházíme prostřednictvím realizace našich odvážných pokusů pomáhat druhým, tak, aby nalezli vlastní cesty životem. Vztahy, které utváříme se stávají nádhernou a nekonečnou šachovnicí. Nezapomínejte, že láska, vzájemnost i vědomosti nejsou bankovní účet, který se zmenšuje tím víc, čím víc jej používáte. Kreativita plodí další kreativitu, peníze plodí další peníze, vědomosti plodí další vědomosti, více přátel plodí více přátel, úspěch plodí další úspěch. A co je nejdůležitější: dávání plodí další dávání. Nikdy v historii nebyl tento zákon hojnosti patrnější než v této éře vzájemné propojenosti, kdy svět stále více funguje v souladu se zásadami networkingu (Ferrazzi, 2005, p 285).

Knihu můžete zakoupit na webových stránkách Jan Melvil nebo v kamenném prodejně.

Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupina přemýšlivých občanů dokáže změnit svět. Ve skutečnosti to je jediné, co kdy fungovalo (Ferrazzi, 2005, p 286).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *